fbpx

V tomto článku se zaměříme na novou techniku řešení situace střely z ostrého úhlu, která se jmenuje  Panda Post Lock kterou prezentoval trenér brankářů Calgary Flames Thomas Speer a brankář Dustin Wolf.

Toto řešení situace ve skutečnosti vzniklo jako součást rozvoje techniky Overlap (technika řešení střel z mrtvých úhlů) Dustina Wolfa.

Jednou z alternativ při užívání techniky „Overlapu“ je navázání právě na tento technický prvek v okamžiku kdy se hráč přiblíží k brance a nastane riziko střely, nebo objetí branky. Pro některé je řešením této situace přechod z techniky „Overlap“ do Reverse-VH, ale při přechodu na vnitřní stranu tyče vzniká riziko otevření tohoto prostoru a tak přichází ke zvážení tato nová alternativa.

„Místo přechodu do klasického RVH, které v případě střely není úplně vhodné zakleknete před tyčí do pozice Butterfly tak aby kotník nohy betonu blíže k brankové čáře překrýval tyč brány a  tak utěsnili prostor kolem tyče“. Řekl Speer. Hráči se tak nabízí řešení situace v podobě objetí branky, která se dá z této pozice jednoduše vyřešit odrazem a BTS na tyč. Pokud se hráč rozhodne situaci řešit střelou, veškerý prostor okolo tyče máte pokrytý.

Vhodnost využití této techniky se ale odvíjí podle situace a není možné tento prvek používat pokaždé.  Pokud existuje hrozba „back door“ nejde tento prvek vhodně použít, ale pokud je situace jeden na jednoho, nebo je sjíždějící útočník v předstihu před hráčem sjíždějícím do předbrankového prostoru, je vhodné použít právě Panda Post Lock.

Jak můžete vidět na prvním obrázku, brankář se vyrovná spodním betonem kolmo k brankové čáře, neboli „lícem vzhůru“ tak aby spodní beton překryl prostor před tyčí, místo toho aby zaklekl do klasického Butterfly středem těla proti puku. Tato pozice je jednoduší pro následný pohyb přes brankoviště (obrázek č.2) a lépe kontroluje směr odrazu puku v případě střely.

Pokud střela zasáhne Váš pravý beton v  zakleknutí před pravou tyčí, puk se odrazí prostě zpět do stejného rohu, puk nemůže zasáhnout váš levý beton, protože je rovnoběžné poloze s brankovou čárou takže nehrozí nebezpečný odraz do předbrankového prostoru. Díky tomuto částečnému vytočení není nutná složitá rotace, v případě navazujícího pohybu přes brankoviště, stačí drobné vytočení kolmo na brankovou čáru a odraz pro BTS.

Pro Wolfa je toto řešení ideální, protože v pozici RVH by mohla jeho výška 183cm být nedostatečná pro střely do horní části branky. Střelci jsou dneska natolik šikovní a dokáží trefit skulinku nad ramenem, která tam vždy je. Ale toto řešení samozřejmě není určeno pouze brankářům menšího vzrůstu.

 

 

0
    0
    Your cart is emptyReturn to Shop